Παρουσίαση των όπλων και της αρματωσιάς των αγωνιστών του 1821

22/3/2024

Ο Λαογραφικός Μουσικοχορευτικός Όμιλος Πύργου «οι Μωραίτες» προσέφερε στους μαθητές μας μια μοναδική εκδήλωση με ζωντανή παρουσίαση του αγωνιστή του `21.
Στήν εκδήλωση παρευρεθηκαν μέλη του, με πλήρη εξάρτυση αγωνιστού του 1821 και έγινε ζωντανή παρουσίαση-επίδειξη στους μαθητές της στολής και των όπλων αγωνιστού του `21.

Η προσέγγιση της Ιστορίας με τέτοιου είδους βιωματικές δράσεις ενεργοποιούν το ενδιαφέρον των μαθητών και καθιστούν την ιστορική γνώση πιο προσιτή.

Τούς ευχαριστούμε θερμά!

Ο Λαογραφικός Μουσικοχορευτικός Όμιλος Πύργου «οι Μωραίτες» δημιουργήθηκαν από μια ομάδα χορευτών το Δεκέμβριο του 2002. Εδράζεται στην οδό Γκοτσίνα 4 στο Πύργο. Πρωτοστάτης ήταν ο Μπατουδάκης Θέμης ο οποίος και διετέλεσε αντιπρόεδρος του ομίλου μεχρι τον Θανατό του το 2021. Πρόεδρος είναι ο γιατρός Νίκος Δημόπουλος και μέλη του Δ.Σ.,η Τσάκωνα Ρουμπίνη, Δήμου Βασιλική, Κοτσομύτη Μιμίκα. Στόχος του συλλόγου είναι η διάδωση και διατήρηση της Ελληνικής Παράδοσης στους ντόπιους πολίτες,διοργάνωση εκδηλώσεων,εκδρομών και σεμιναρίων. Ο όμιλός είναι μη κερδοσκοπικός.