Το σύνθημα του Διεθνούς Οργανισμού Γαλλοφωνίας είναι...

f

Στις  20 Μαρτίου εορτάζεται πανελλαδικά αλλά και παγκόσμια  ο θεσμός της Γαλλοφωνίας. Το σχολείο μας κάθε χρόνο συμμετέχει ενεργά στον εορτασμό  αυτό. Στόχος μας είναι να γίνουν ευρύτερα γνωστές σε όλους και ιδιαίτερα στα παιδιά  οι αρχές που διέπουν τον παγκόσμιο αυτό οργανισμό, όπως  η  συνεργασία των λαών,  οι πολιτισμικές ανταλλαγές , η ισότητα, η αυτονομία καθώς και η διατήρηση και διάδοση των γλωσσών  του κόσμου. Το σύνθημα του Διεθνούς Οργανισμού Γαλλοφωνίας είναι égalité, complémentarité, solidarité (Ισότητα, Αλληλοσυμπλήρωση, Αλληλεγγύη). Η απόφαση της Ελλάδας για την ένταξή της στη Γαλλοφωνία πραγματοποιήθηκε το 2004.

Σ΄αυτό το πλαίσιο την Πέμπτη   17 Μαρτίου 2022 οι μαθητές της Γ’ Τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν την γαλλική ταινία "Les choristes" (Tα παιδιά της χορωδίας;) παραγωγής 2004, σε σκηνοθεσία Κριστόφ Μπαρατιέ με τους: Ζεράρ Ζινιό, Φρανσουά Μπερλεάν, Ζακ Περέν. Στο τέλος της προβολής οι μαθητές απόλαυσαν γαλλικές σπεσιαλιτέ και τους μοιράστηκαν σελιδοδείκτες με εικόνες από τον γαλλικό πολιτισμό.

Slide A

Slide B