4ème Semaine Olympique et Paralympique franco-hellénique

En route vers 2024

Du 5 au 9 février 2024 se déroule la Semaine olympique et paralympique franco- hellénique, opération lancée par le Comité Olympique Hellénique, les Académies Olympiques grecque et française et le service de coopération éducative de l’IFG  à l’horizon des Jeux de Paris 2024.

La Semaine olympique et paralympique franco- hellénique est l’occasion pour les établissements scolaires d'associer des pratiques physiques et sportives à la promotion des valeurs du sport.

Pour cette quatième édition de la Semaine olympique et paralympique franco- hellénique , jamais la Grèce, terre de naissance de l’olympisme, et la France, pays-hôte des JO 2024, n’ont été aussi proches !

Du 5 au 9 février 2024, c'est le rendez-vous incontournable des athlètes grecs et français avec les élèves. Les rencontres ont eu lieu pendant le cours de francais par zoom avec 18.000 élèves de toute lα Grèce et de France, en grec et en français avec traduction simultanée.

Nos élèves ont eu l'occasion de réaliser des rencontres consécutives et d’ assister à des interviews intéressants avec les champions de judo Marie Karagiannopoulou, de ski Marie Danou, et de basket Alexis Alvanos. Cette activité a trouvé un excellent écho auprès de nos étudiants et nous espérons que c’ était une belle expérience constructive.

Un grande merci aux organisateurs et à la prochaine!

4me Semaine

4η   Γαλλοελληνική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα

Από τις 5 έως τις 9 Φεβρουαρίου 2024, πραγματοποιείται η Γαλλοελληνική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα, μια εκδήλωση που ξεκίνησε η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, η Ελληνική και Γαλλική Ολυμπιακή Ακαδημία και η υπηρεσία εκπαιδευτικής συνεργασίας IFG εν όψει των Αγώνων Παρίσι 2024 .

Η Γαλλοελληνική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα είναι μια ευκαιρία για τα σχολεία να συνδυάσουν σωματικές και αθλητικές πρακτικές με την προώθηση των αξιών του αθλητισμού.

Γι αυτήν την τέταρτη διοργάνωση της Γαλλοελληνικής Ολυμπιακής και Παραολυμπιακής Εβδομάδας, η Ελλάδα, η γενέτειρα των Ολυμπιακών Αγώνων, και η Γαλλία, χώρα που διοργανώνει τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024, δεν ήταν ποτέ τόσο κοντά!

Από τις 5 έως τις 9 Φεβρουαρίου 2024, έλαβε χώρα ι η συνάντηση για Έλληνες και Γάλλους αθλητές με μαθητές. Οι συναντήσεις πραγματοποιήθηκαν κατά την διάρκεια του μαθήματος των γαλλικών μέσω zoom με 18.000 μαθητές από όλη την Ελλάδα και τη Γαλλία, στα ελληνικά και στα γαλλικά με ταυτόχρονη μετάφραση.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν διαδοχικές συναντήσεις και να παρακολουθήσουν ενδιαφέρουσες συνεντεύξεις με την πρωταθλήτρια του τζούντο Μαρία Καραγιαννοπούλου, τη Μαρί Ντάνου στο σκι και τον πρωταθλητή μπάσκετ Αλέξη Αλβανό. Αυτή η δράση βρήκε εξαιρετική ανταπόκριση από τους μαθητές/τριές μας και ελπίζουμε ότι ήταν μία όμορφη και εποικοδομητική εμπειρία.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους διοργανωτές !