Journées Erasmus 2023 - Erasmus Days 2023

4

Στα πλαίσια της δράσης Erasmus Days 2023 συμμετείχαμε με τη δημιουργία ενός podcast στα γαλλικά. Επιλέξαμε να παρουσιάσουμε την σκηνή των Λωτοφάγων από το έργο της Ξένιας Καλογεροπούλου "Οδυσσεβάχ" στη γαλλική γλώσσα (Ulyssindbad). Τη διδασκαλία του κειμένου ανέλαβε η εκπαιδευτικός των Γαλλικών κα Φιλοπούλου Μαριφίλια, τη θεατρική διδασκαλία η φιλόλογος κα Μπίθα Ευγενία και τη μουσική επιμέλεια ο μουσικός του σχολείου κος Ζαγόρας Γιάννης. Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για τη προσπάθεια τους και ευελπιστούμε να καταφέρουμε να παρουσιάσουμε την παράσταση αυτή και στα γαλλικά!

Ευχαριστούμε για την φιλοξενία στο studio του σταθμού Life Radio Greece 91.6 fm και την ηχογράφηση τον Δημήτρη Φωτόπουλο.

Nous avons participé à l'action Erasmus days en créant un podcast en français. Nous avons choisi de présenter la scène des Mangeurs de Lotus de la pièce "Ulyssindbad" de Xenia Kalogeropoulou en langue française. Le texte a été enseigné par la professeur de français Mme Filopoulou Marifilia, la formation théâtrale par la philologue Mme Bitha Eugenia et la musique a été éditée par le musicien de l'école M. Zagoras Yiannis. Félicitations à nos élèves pour leurs efforts et nous espérons pouvoir présenter ce spectacle en français également !

Nous remercions Dimitris Fotopoulos de nous avoir accueillis dans le studio de Life Radio Grèce 91,6 fm et pour l'enregistrement.

Erasmus Days Podcasts - ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας

Slide  1