Στο σταυροδρόμι της ημισελήνου

IMG 20171206 124440

Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν και να παρακολουθήσουν την παρουσίαση ενός λογοτεχνικού βιβλίου, μυθιστορήματος, για την αιώνια διαμάχη μεταξύ σταυρού και ημισελήνου, κατάλληλου για την ηλικία τους.

IMG 20171206 124440

IMG 20171206 123729

Η παρουσίαση του εξαιρετικού βιβλίου «Στο σταυροδρόμι της ημισελήνου» έγινε από την μία εκ των συγγραφέων του, Έρικα Αθανασίου. Το βιβλίο αυτό είναι συλλογικό έργο των Έρικας Αθανασίου και Κίρας Σίνου(έχει αποβιώσει).

Η Έρικα Αθανασίου εξήγησε στους μαθητές την τεχνική γραφής ενός συλλογικού έργου και απάντησε στις πάμπολες απορίες τους ικανοποιώντας τους ιδιαίτερα με το ρεαλιστικό λόγο της, εξάπτοντας όμως, ταυτοχρόνως, και τη φαντασία τους. Δύο πολύ δημιουργικές ώρες για όλο το σχολείο.

Την ευχαριστούμε για την προσφορά της αυτή.