Μια κωμωδία

Mia komodia
Την Παρασκευή 27, το Σάββατο 28 και την Κυριακή 29 Απριλίου 2018 στις 9:00 μ.μ. στο Συνεδριακό Κέντρο της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας, η Θεατρική Ομάδα του σχολείου μας παρουσίασε, με μεγάλη επιτυχία, τη θεατρική παράσταση «Μια Κωμωδία» του Ιάκωβου Καμπανέλλη.

Υπόθεση
Μια ξεκαρδιστική κωμωδία που εκτυλίσσεται στη χώρα του Πλούτωνα. Ραγδαίες εξελίξεις και αλλαγές συντελούνται με την είσοδο του κεφαλαίου .Επενδύσεις, έργα υποδομής, χώροι διασκέδασης και ψυχαγωγίας, δημιουργία τραπεζών, έρχονται να ανατρέψουν τη γαλήνια και ειδυλλιακή ατμόσφαιρα. Το παγιωμένο πολιτικό σκηνικό της χώρας απειλείται από επιτήδειους, καθώς η οικονομία εξελίσσεται με ξέφρενους ρυθμούς. Τότε ο Πλούτωνας καλείται να πάρει μια μεγάλη ‘πολιτική’ απόφαση που θα κρίνει το μέλλον της επικράτειάς του.
Η διαχρονική πολιτική σάτιρα του Ι. Καμπανέλλη, «Μία Κωμωδία», γραμμένη μόλις το 1995.Έτσι το κύκνειο άσμα του Ιάκωβου Καμπανέλλη φαντάζει πιο επίκαιρο από ποτέ…
Μια παράσταση που με όπλα την σάτιρα και το χιούμορ ξεγυμνώνει την σήψη και την παρακμή.. Μια Κωμωδία -μιούζικαλ που σατιρίζει την κοινωνική και την πολιτική εξαθλίωση της χώρας του… Κάτω Κόσμου.
Σας.. θυμίζει κάτι;

Λίγα λόγια για τον συγγραφέα
Ο Ιάκωβος Καμπανέλλης γεννήθηκε στη Νάξο στις 2 Δεκεμβρίου 1921. Το 1935 η οικογένειά του μετέβη για μόνιμη εγκατάσταση στην Αθήνα. Εργαζόταν το πρωί και το βράδυ σπούδαζε τεχνικό σχέδιο στη Σιβιτανίδειο. Το 1943 συνελήφθη από τους Γερμανούς και οδηγήθηκε και κρατήθηκε στο στρατόπεδο συγκέντρωσης Μαουτχάουζεν μέχρι το 1945, οπότε και απελευθερώθηκε από τις συμμαχικές δυνάμεις.
Όταν επέστρεψε στην Ελλάδα, επηρεάστηκε από τις παραστάσεις του Θεάτρου Τέχνης του Καρόλου Κουν, τον χειμώνα του 1945-46. Προσπάθησε να γίνει ηθοποιός, ελλείψει όμως γυμνασιακού απολυτηρίου δεν έγινε αποδεκτός από το Εθνικό Θέατρο. Έτσι αφοσιώθηκε στο γράψιμο. Το πρώτο θεατρικό έργο του ήταν «ο Χορός πάνω στα στάχυα» Έγινε ακαδημαϊκός το 1999, στη νέα έδρα του Θεάτρου της Ακαδημίας Αθηνών. Του απονεμήθηκε το παράσημο του Ανώτερου Ταξιάρχη του τάγματος του Φοίνικα. Πέθανε στις 29 Μαρτίου 2011.
Από τα θεατρικά του έργα τα πλέον γνωστά είναι Η Στέλλα με τα κόκκινα γάντια, Έβδομη μέρα της δημιουργίας, Η Αυλή των θαυμάτων, Ηλικία της νύχτας, Παραμύθι χωρίς όνομα, Γειτονιά των Αγγέλων, Βίβα Ασπασία, Οδυσσέα γύρισε σπίτι, Αποικία των τιμωρημένων, Το μεγάλο μας τσίρκο, Ο εχθρός λαός και Πρόσωπα για βιολί και ορχήστρα.

Μετά την συμμετοχή στο 2ο Μαθητικό Διαγωνισμό της Δ.Δ.Ε Ηλείας υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού, απέσπασε τα βραβεία: καλύτερης παράστασης, σκηνοθεσίας, σκηνικών,οπτικοακουστικών μέσων, πρωτότυπης μουσικής, β` ανδρικού ρόλου- Παναγιώτης Καράμπαλης & β` γυναικείου ρόλου- Σοφία Κανελλοπούλου).

Δείτε εδώ φωτογραφίες από την παράστασή μας.

Δείτε εδώ την αφίσα.

Δείτε εδώ την πρόσκληση.

Τα διαφημιστικά βίντεο.

Διανομή ρόλων κατά σειρά εμφάνισης
Κορμπάκης Γιώργος: Πλούτων
Χαμάκου Ελένη: Κυρία, Περσεφόνη
Αργύρου Βίκυ: Ψυχή,Δάφνη, Μικροπωλητής
Βαρβαρή Μαίρη: Νεκρή Α’

Τραγούδησαν κατά σειρά εμφάνισης:
-Παπαγεωργακοπούλου Αθανασία , Αλεξοπούλου Μαρία Αργυρού  Χριστίνα
-Καλομοίρης Γιώργος
-Πατρινού Παναγιώτα , Σωτηροπούλου Γεωργία
-η χορωδία της θεατρικής ομάδας
-Και τρομπέτα έπαιξε ο Διονύσης Ξένος

Συντελεστές:
Κείμενο: Ιάκωβος Καμπανέλλης
Σκηνοθεσία -Θεατρική Προσαρμογή: Ευγενία Μπίθα
Σκηνογραφία: Δημήτρης Σκούτας
Ενδυματολογία: Ευγενία Μπίθα
Μελοποίηση στίχων θεατρικού κειμένου- Μουσική Διδασκαλία: Μαρία Κορομηλά
Μουσικά όργανα: Ανδρέας Παπαπετρόπουλος , μαντολίνο, μπουζούκι, καχόν
Κων/νος Γιαννάτος, κιθάρα
Παναγιώτης Φωτόπουλος, ηλεκτρικό μπάσο
Μαρία Κορομηλά, πιάνο, συνθεσάιζερ
Μουσικοί ήχοι-εφέ: Μπίθα Ευγενία
Χορογραφίες: Μαίρη Βαρβαρή
Φροντιστήριο: Ιωάννα Χριστακοπούλου, Σαρακίνη Χριστίνα
Συντονισμός παράστασης: Νίκη Θεοδωροπούλου
Μακιγιάζ: Μαίρη Βαρβαρή
Κομμώσεις: Μαρία  Κατσαΐτη – Αλεξάνδρα Συρογιάννη
Επιμέλεια Προγράμματος: Γιάννης Κοκκίνης

Ευχαριστούμε για την βοήθεια, τον Γιώργο Ασημακόπουλο , τη Γιώτα Μπάλλου και τους γονείς των μαθητών που συμμετείχαν στη θεατρική ομάδα.