Επίσκεψη του Μητροπολίτη Ηλείας στο σχολείο μας

episkepsi despoti

Τη δυνατότητα και την ευκαιρία να συνομιλήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις για τα προβλήματα των σημερινών παιδιών και εφήβων είχαν, την 1η Δεκεμβρίου 2016, οι μαθητές του Γυμνασίου και Λυκείου Βουνάργου με τον Μητροπολίτη Ηλείας κ.κ. Γερμανό.

episkepsi despoti
Ο Σεβαστός Ποιμενάρχης αποδεχόμενος το αίτημα των ίδιων των παιδιών του Σχολικού Συγκροτήματος που του μετέφεραν οι Θεολόγοι καθηγητές του σχολείου κ.κ. Νικόλαος Ζαχαριάδης και Παύλος Παγκράτης και με την πρόθυμη αποδοχή – συνεργασία των δύο Διευθυντών και ιδιαίτερα του Διευθυντή του Λυκείου Χαράλαμπου Ανδρουτσόπουλου, βρέθηκε χθες κοντά στους μαθητές και τους καθηγητές του Γυμνασίου και Λυκείου Βουνάργου και μίλησε σε όλους για τη Θρησκεία, τη ζωή, την κρίση που «μαστίζει» την χώρα, για τους νέους και τα προβλήματά τους και για άλλα θέματα.
Στη συνέχεια, με μεγάλη προθυμία ο κ.κ. Γερμανός δέχθηκε ερωτήσεις από τα παιδιά που του εξέφρασαν απορίες και προβληματισμούς τους και ζήτησαν τις συμβουλές του για διάφορα θέματα που αφορούσαν κυρίως στα προβλήματα των σημερινών εφήβων και των νέων γενικότερα ενώ μοίρασε στα παιδιά του σχολείου έντυπο υλικό από τις εκδόσεις της Μητρόπολης Ηλείας.