Συνάντηση με τον Συλλόγο Γονέων και Κηδεμόνων

APp

Την Δευτέρα 10/11/2014 στις 6:00 μ.μ., στον χώρο του συγκροτήματος Γυμνασίου και Λυκείου Βουνάργου, έγινε  συνάντηση των εκπαιδευτικών του Γυμνασίου με τους γονείς των μαθητών, σε συνεργασία με τον Συλλόγο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας και την παρουσία μελών του αντιστοίχου Συλλόγου Γονέων του Δημοτικού Σχολείου Βουνάργου.

Επίσης στην συνάντηση παρευρέθηκε και ο κ. Ιωάννης Χριστίδης, υπευθύνος για την δημιουργία και λειτουργία Σχολών Γονέων και Κηδεμόνων στις σχολικές μονάδες του Νομού Ηλείας από το Ίδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Συζητήθηκαν θέματα που αφορούν στην επίδοση και την πρόοδο των μαθητών. Ο Διευθυντής του σχολείου κ. Παγκράτης Παύλος αναφέρθηκε στην ανάγκη να υπάρξει εντονότερη συνεργασία μεταξύ των καθηγητών και των γονέων για το καλό των μαθητών, των οικογενειών τους, και της τοπικής κοινωνίας . Θα πρέπει οι γονείς να αισθάνονται το σχολειό ως προέκταση της οικογενείας τους και οι εκπαιδευτικοί την οικογένεια των μαθητών ως προέκταση του σχολείου.

Οι γονείς κατέθεσαν τους προβληματισμούς τους και οι καθηγητές του σχολείου εξήγησαν σ? αυτούς με ποιον τρόπο μπορούν και πρέπει να βοηθούν τα παιδιά ώστε να υπάρχει ομαλή προσαρμογή στα νέα δεδομένα της εκπαίδευσης.

Στην συνεχεία ο κ. Χριστίδης εισηγήθηκε το σκεπτικό και τον τρόπο λειτουργίας τον Σχολών Γονέων έτσι ώστε να καταστεί σαφές ότι η δημιουργία τέτοιων σχολών όπου συντρέχουν οι προϋποθέσεις θα βελτίωση σημαντικά την επικοινωνία ανάμεσα στους μαθητές τους γονείς και το σχολείο, αλλά και θα βοηθήσει ώστε να διαχειρίζονται τα όποια προβλήματα με τον καλύτερο και αποδοτικότερο τρόπο. Τα μαθήματα της σχολής θα παρέχονται δωρεάν και χρηματοδοτούνται από το ΕΣΠΑ . Θα έχουν την μορφή και το επίπεδο σεμιναρίων διάρκειας 25 ή 50 ωρών και στο τέλος θα χορηγείται στους συμμετέχοντες σχετική επίσημη βεβαίωση.

Αυτό εξασφαλίζεται από το γεγονός ότι στις Σχόλες Γονέων τα υπό συζήτηση θέματα θα τα διαπραγματεύονται κατηρτισμένοι ειδικοί επιστήμονες, ψυχολόγοι κοινωνιολόγοι κ.α. Διευκρινίστηκε δε ότι στην σχολή μπορούν να συμμετέχουν όχι μόνον γονείς των μαθητών αλλά και όποιος ενδιαφέρεται.

APp

BPp