Η τελευταία μαύρη γάτα

the last black cat

Η ιστορία της παράστασης, που βασίστηκε στο ομόνυμο βιβλίο του Ευγένιου Τριβιζά,εκτυλίσσεται σε ένα νησί όπου μία μυστική αδελφότητα προληπτικών είναι αποφασισμένη να εξοντώσει όλες τις μαύρες γάτες για να απαλλάξει τον τόπο από τη μάστιγα της γρουσουζιάς.

«Μια φορά κι έναν καιρό σ’ ένα νησί. Σ’ ένα νησί μακρινό ή και κοντινό. Κάποιες γάτες ή μήπως άνθρωποι; Μια φορά κι έναν καιρό, σ’ ένα νησί, ένας γάτος, ένας μαύρος γάτος μάχεται για την επιβίωση του είδους του. Παλεύει ενάντια σε φανατισμένους προληπτικούς, αδίσταχτους γατοαπατεώνες και κατάπτυστους καταδότες. Βιώνει συντριπτικές γαταστροφές, αντιμετωπίζει αλλεπάλληλες ανατροπές, καταδιώκεται ανελέητα σε στέγες, δάση και στοές, κρύβεται σε πολυτελή μέγαρα και ανήλιαγα καταγώγια για να ξεσκεπάσει τελικά τις ρίζες, τις πηγές και τα συμφέροντα του ρατσισμού. Σε μια εποχή γεμάτη διακρίσεις, περιθωριοποιήσεις και στιγματισμούς, σε ένα περιβάλλον που κατασκευάζει ενόχους και ενοχοποιεί θύματα, ένας μαύρος γάτος έρχεται να μας θυμίσει πως όταν το απόλυτα παράλογο χτυπήσει κάποια στιγμή την πόρτα μας κανείς ποτέ δεν ξέρει πού και αν θα σταματήσει....».

Στη θεατρική ομάδα συμμετείχαν 30 μαθητές από όλες τις τάξεις του Γυμνασίου Βουνάργου.

Δόθηκαν τρείς παραστάσεις: την Δευτέρα 22/5, την Τρίτη 23/5 και την Τετάρτη 24/5/2017 στις 21.00 στο Λαζαράκειο Θέατρο στην Αμαλιάδα.

Η Θεατρική ομάδα του σχολείου μας ετέθη στην κρίση της Κριτικής Επιτροπής που απαρτιζόταν από τους ηθοποιούς Άγγελο Αντωνόπουλο και Κατερίνα Διδασκάλου, την χορογράφο της τελετής Αφής της Ολυμπιακής φλόγας Άρτεμη Ιγνατίου και τον καλλιτεχνικό διευθυντή του Διεθνούς Φεστιβάλ Αρχαίας Ήλιδας Γιώργο Βούκανο.

Δείτε ΕΔΩ φωτογραφίες της παράστασης.

Ηθοποιοί:
Γιώργος Κορμπάκης, Στράτος Βέρροιος, Ζώγια Κορμπάκη, Ελένη Χαμάκου, Αγγελική Καράμπαλη, Βασιλική Γεωργοπούλου, Ελεάνα Χατζιλλάρι, Νίκος Βουσδούκος, Γιώργος Καλομοίρης, Κατερίνα Αντωνέλου, Σταυρούλα Γκοροβέλλι, Αγγελική Θεοδωροπούλου, Μαρία Γκατζοπούλου, Γεράσιμος Αντωνέλος, Μαίρη Βαρβαρή, Σταυρούλα Καράμπαλη, Σοφία Κανελλοπούλου, Κατερίνα Καλαντζοπούλου, Άντζυ Θεοδωροπούλου, Ελένη Τομαροπούλου, Διονυσία Νικολοπούλου, Γεωργία Σωτηροπούλου, Γεωργία Κωστοπούλου, Ιωάννα Τομαροπούλου, Μαρία Φώτη, Μιχάλης Παλαιολόγου, Θεοδώρα Κωστοπούλου, Ελένη Παπαγεωργακοπούλου, Θεώνη Λυμπέρη και Μιλένα Καπλάνι.
Σκηνοθεσία -Θεατρική Προσαρμογή: Ευγενία Μπίθα
Σκηνογραφία: Δημήτρης Σκούτας
Ενδυματολογία: Ευγενία Μπίθα – Αθηνά Κακάβα
Μουσικοί ήχοι-εφέ: Μπίθα Ευγενία