Το μάζεμα των ελιών στον κήπο του Γυμνασίου και του Λυκείου Βουνάργου

to mazema ton elion

Ελιές, τα δέντρα με τις πιο βαθιές και δυνατές ρίζες στην ιστορία του τόπου μας, αιώνες τώρα μας συντροφεύουν, μας ευεργετούν και μας διδάσκουν.

elia theophilos

Αναπόσπαστο στοιχείο σύνθεσης της παράδοσης, της ιστορίας και του πολιτισμού μας, ιερό δένδρο των προγόνων μας από αρχαιοτάτων χρόνων, αλλά και του χριστιανισμού, συμμέτοχο στα μυστήρια της θρησκείας μας. Αιώνιο σύμβολο σοφίας, δύναμης και ειρήνης.

Μέθοδος μαζέματος: έγινε με τον παραδοσιακό τρόπο στα τέλη Δεκεμβρίου του 2015 έως τις αρχές Ιανουαρίου του 2016.

to mazema ton elion 2

Το μάζεμα του ελαιοκάρπου, από τους μαθητές των δύο σχολείων (κλίκ στη φωτογραφία),έγινε όταν ο πράσινος καρπός της ελιάς κοκκίνισε και άρχισε να αποκτά ένα λαμπερό μαυροϊώδες χρώμα. Τότε που η ωρίμανση της ελιάς είχε φτάσει σε ένα ικανοποιητικό στάδιο και είχε αρκετή ποσότητα ελαιολάδου.