Πύλος, εκπαιδευτική εκδρομή με τρία σκέλη.

IMG 3639

Η περιβαλλοντική ομάδα, που ασχολήθηκε επί δύο σχολικά έτη με το φαινόμενο του σεισμού (2013-2014: «Σεισμός σωσμός… ή σεισμός χαμός;» & 2014-2015: «Βούναργο, το ρήγμα, θερμές πηγές») πραγματοποίησε στις 28 Απριλίου 2015 ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στην Πύλο με τρία θέματα:

Α) Προϊστορική αρχαιότητα: Επίσκεψη – ξενάγηση στο Μουσείο Χώρας Μεσσηνίας με προϊστορικά εκθέματα, κυρίως από τα ανάκτορα του βασιλιά Νέστορα.

Επίσκεψη – ξενάγηση στο Μουσείο Εναλίων Αρχαιοτήτων στο Νιο-Κάστρο της Πύλου.

Β) Μεσαίωνας - Ελληνική επανάσταση: Επίσκεψη στο Ενετικό κάστρο της Μεθώνης.

Παρακολούθηση αναπαράστασης της Ναυμαχίας του Ναβαρίνου στο Νιο-Κάστρο της Πύλου.

Γ) Σύγχρονη εποχή: Επίσκεψη στο Ινστιτούτο Νέστωρ, και παρουσίαση του πειράματος «Νέστωρ», με θέμα την ανίχνευση Νετρίνων από τα βάθη του Σύμπαντος, από Φυσικό του Ερευνητικού Κέντρου «Δημόκριτος».IMG 3639

Περισσότερες φωτογραφίες εδώ.